Zamestnávateľ, ktorý v zmysle organizačnej zmeny resp. z iného dôvodu chce skončiť pracovný pomer alebo štátnozamestnanecky pomer so zamestnancom, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím je povinný požiadať o udelenie predchádzajúceho súhlasu príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa § 66 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonníka práce“) alebo § 77 ods. 1 zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákona o štátnej službe“), inak je výpoveď neplatná.
Podľa § 66 ods. 2 Zákonníka práce účinného od 1. apríla 2022: Zamestnávateľ bezodkladne oznámi zamestnancovi so zdravotným postihnutím podanie žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu podľa odseku 1 prvej vety.
Podľa § 77 ods. 2 zákona o štátnej službe: Služobný úrad bezodkladne oznámi štátnemu zamestnancovi, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, podanie žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu podľa odseku 1 prvej vety.
Úrad rozhodne, ak je žiadosť bez zistených nedostatkov, t .j. zamestnávateľ predloží všetky listinné dôkazy, ktoré sa pri podaní žiadosti vyžadujú a zamestnávateľ ich je povinný predložiť. Zároveň predkladá aj doklad, že podanie predmetnej žiadosti oznámil dotknutému zamestnancovi. Listinné doklady sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu na skončenie pracovného pomeru, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím.
Zamestnávateľ predkladá úradu práce, sociálnych vecí a rodiny písomnú žiadosť, kde je uvedený výpovedný dôvod, pre ktorý sa má pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer so zamestnancom skončiť.
K žiadosti ďalej predkladá:
a) v prípade výpovedného dôvodu podľa 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce
b) v prípade výpovedného dôvodu podľa 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce
c) v prípade výpovedného dôvodu podľa 63 ods. 1 písm. d) bod l a 2 Zákonníka práce
bod l
bod 2
bod 3
bod 4
Predchádzajúci súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok a v prípadoch podľa § 63 ods. 1 písm. a) a e) Zákonníka práce alebo ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodli na skončení pracovného pomeru dohodou.
Predchádzajúci súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď štátnemu zamestnancovi, ak ide o výpoveď z dôvodu uvedeného v § 75 ods. 1 písm. f) alebo písm. g) zákona o štátnej službe, alebo ak sa služobný úrad alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje a štátny zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu štátnej služby, alebo ak štátny zamestnanec dovŕšil vek určený na vznik nároku na starobný dôchodok.
Na záver
Dňa 01.04.2022 nadobudol účinnosť zákon č. 82/2022 Z. z., ktorým bol novelizovaný zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“) v súvislosti s konaním podľa § 13 ods. 1 písm. e) tohto zákona vo veci udelenia predchádzajúceho súhlasu na skončenie pracovného pomeru so zamestnancom, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím.
Podľa ustanovenia § 70 odsek 10 zákona o službách zamestnanosti: „V konaní podľa § 13 ods. 1 písm. e) tretieho bodu úrad rozhodne do siedmich pracovných dní odo dňa podania žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti. Ak úrad v lehote na vybavenie žiadosti podľa prvej vety nevydal rozhodnutie, predpokladá sa, že vydal rozhodnutie, ktorým udelil súhlas zamestnávateľovi na skončenie pracovného pomeru výpoveďou zamestnancovi, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, alebo na skončenie štátnozamestnaneckého pomeru výpoveďou štátnemu zamestnancovi, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím. Za deň doručenia rozhodnutia podľa druhej vety sa považuje tretí deň od uplynutia lehoty na vybavenie žiadosti podľa prvej vety.“
Účinky fikcie by mali byť v zmysle právnej úpravy totožné s účinkami vecného rozhodnutia, preto fikcia rozhodnutia sa bude považovať akoby bolo vydané riadne - vecné rozhodnutie.
Z právnej úpravy vyššie cit. ustanovenia vyplýva, že tretí deň od uplynutia lehoty siedmich pracovných dní je dňom doručenia rozhodnutia.
Úrad skutočnosť, že došlo k fiktívnemu rozhodnutiu a zamestnávateľovi bol udelený predchádzajúci súhlas písomne oznámi zamestnancovi, s ktorým na základe žiadosti zamestnávateľa o udelenie predchádzajúceho súhlasu má pracovný pomer resp. štátnozamestnanecký pomer skončiť.
V písomnom oznámení úrad zamestnanca upovedomí o možnosti podať odvolanie aj voči fiktívnemu rozhodnutiu, preto úrad uvedie aj dátum vzniku fikcie rozhodnutia a dátum jeho doručenia.
Kontakt:
JUDr. Miriam Tilková
Referát správneho konania
Staničné námestie č. 9
Košice
2. poschodie, kanc. č. 216
telefón 055/2440 312
Pondelok | 8:00-12:00 13:00-15:00 |
Utorok | 8:00-12:00 13:00-15:00 |
Streda | 8:00-12:00 13:00-17:00 |
Štvrtok | nestránkový deň |
Piatok | 8:00-12:00 |