Občan
Evidencia na úrade (ako, kde a kedy sa zaevidovať), aké informácie poskytuje úrad uchádzačovi o zamestnanie.
Ako sa správať ohľaduplne, na čo si dať na internete pozor a kam sa obrátiť s prosbou o pomoc v ťažkej situácii boli hlavné témy, o ktorých sa odborníci Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny rozprávali s deťmi počas prázdnin na letných táboroch. Preventívno-osvetové aktivity sa realizovali v rámci implementácie národného projektu Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti a propagácie národnej linky na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K.
Odborní pracovníci navštívili počas letných prázdnin 55 detských kolektívov, prevažne letných táborov, po celom Slovensku a rozprávali sa s takmer 1 500 deťmi. Tieto preventívno-osvetové aktivity boli zamerané na celé spektrum tém súvisiacich s násilím. Prostredníctvom diskusií, hier a voľnej tvorby sa účastníci venovali rešpektujúcemu správaniu, násiliu medzi rovesníkmi, šikane a kyberšikane, dezinformáciám či bezpečnosti na internete. Stretnutia priniesli deťom aj návod, ako sa zachovať v prípade konfrontácie s násilím a ako pri tom môže pomôcť národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K. Podujatia pripravovali koordinátori ochrany detí pred násilím často v spolupráci s ďalšími organizáciami, napríklad s policajným zborom, mestskou políciou či lokálnymi samosprávami.
„Násilie nemá prázdniny. Prevencii proti násiliu na deťoch sa s plnou vážnosťou venujeme na všetkých úrovniach a počas celého roka. Vytrvalú prácu s deťmi v teréne dlhodobo sprevádzajú naše systematické kroky na národnej aj medzinárodnej úrovni. Toto leto sme úspešne uzavreli jednu dôležitú kapitolu, keď sme v rámci rezortu práce spustili Centrum bezpečného internetu, vďaka ktorému budeme pracovať v úzkom spojení s európskymi partnermi aj na rýchlej identifikácií hrozieb a efektívnemu potláčaniu škodlivého obsahu na internete,“ povedal generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.
Preventívno-osvetové aktivity s cieľom ochrániť deti pred násilím realizuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny už niekoľko rokov. V období školského roka sú spravidla sústredené v školských a predškolských zariadeniach či v centrách pre deti a rodiny. Od začiatku tohto kalendárneho roka do júna bolo uskutočnených 434 aktivít. V období medzi rokmi 2017 až 2023 pripravilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny viac ako tri tisícky podobných podujatí. Niektoré z nich boli určené aj pre širokú či odbornú verejnosť. V organizovaní aktivít sa bude pokračovať aj v novom školskom roku, a to v podobe detských konferencií, interaktívneho čítania v knižniciach, webinárov pre žiakov základných a stredných škôl, divadelných predstavení a podobne.
Národná linka VIAC AKO NI(c)K tu nie je iba pre deti, ktoré bezprostrednému násiliu čelia. Môžu sa na ňu obrátiť aj deti alebo mladí ľudia, ktorí poznajú vo svojom okolí mladého človeka s problémom a chcú mu pomôcť. Rovnako tak môžu národnú linku kontaktovať aj dospelí klienti s podnetom alebo konzultáciou k riešeniu prípadu násilia na dieťati. Národná linka poskytuje v prvom rade poradenstvo, prevenciu a aj krízovú intervenciu online dištančnou formou prostredníctvom četovej a mailovej komunikácie. Pomoc poskytuje všetkým klientom bezplatne a v nepretržitej prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Deti a mladí ľudia sa môžu obrátiť na národnú linku prostredníctvom webovej stránky www.viacakonick.sk použitím akéhokoľvek webového prehliadača či už v počítači alebo na mobilnom zariadení. Na tejto webovej stránke nájdu informácie o pravidlách pomoci, čiže dôležité informácie o tom, ako národná linka funguje, čo môže od nej klient očakávať a pod. Sú tam uvedené aj podrobné návody ako vymazať históriu prehliadania v jednotlivých typoch prehliadačov, aby nebolo možné na strane klienta vystopovať jeho návštevu na webovej stránke národnej linky. Deti a mladí ľudia sa môžu skontaktovať s konzultantmi národnej linky aj prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú je možné bezplatne si stiahnuť do mobilného telefónu aj do tabletu. Pre e-mailovú komunikáciu s klientami slúži adresa pomoc@viacakonick.gov.sk. Od spustenia národnej linky, od 30. apríla 2021, kontaktovalo konzultantov cez čet viac ako 6 500 ľudí dovedna viac ako 20-tisíc-krát. Približne v tretine prípadov to boli osoby do 12 rokov.
Národné projekty Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky deti a Prevencia a eliminácia násilia a sociálneho vylúčenia prostredníctvom národných liniek pomoci sa realizujú vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.