Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny si pripomína Deň bezpečnejšieho internetu

Deň bezpečnejšieho internetu si pripomínajú vo viac ako 170 krajinách sveta. Tento rok je jeho ústrednou témou „Spoločne pre lepší internet“, ktorá zdôrazňuje podporu spojenia síl všetkých zainteresovaných strán pri zvyšovaní bezpečnosti internetu. Ústredie práce, sociálnych vecí prispieva k bezpečnosti na internete prostredníctvom Národnej linky na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K a ďalšími preventívnymi aktivitami.

„Skúsenosti z praxe nám pravidelne pripomínajú, že spolupráca je úplne kľúčová. Aj preto sa národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K stala prednedávnom súčasťou Centra bezpečného internetu a je vďaka tomu v kontakte s partnermi v celej Európe. Konzultanti linky môžu vďaka tomu kvalitnejšie pomáhať deťom ale aj radiť dospelým aj v oblasti kyberšikany,“ povedal generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.

Celých 24 hodín denne a sedem dní v týždni zabezpečuje Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K predovšetkým deťom, ale aj dospelým, anonymné, bezplatné poskytovanie dištančného poradenstva a krízovej intervencie. Linka pomoci  je predovšetkým pre deti, ktoré čelia vážnej situácii a hľadajú pomoc alebo niekoho, s kým si môžu o tom pohovoriť. Či už sú vystavené ponižovaniu, vyhrážkam, bitiu, týraniu, zosmiešňovaniu na internete, vydieraniu, sexuálnemu násiliu, zanedbávaniu alebo inej forme násilia, odborníci na linke sú pre ne neustále k dispozícii. Prostredníctvom webovej stránky www.viacakonick.sk sa na nich môžu obrátiť deti i dospelí, aj keď nemajú istotu, či to, čo zažívajú, alebo čoho sú svedkom, je násilie.

„Samotná linka predstavuje iba časť z našej práce na potláčaní násilia na deťoch. Rád by som spomenul prácu našich odborníkov, ktorí iba vlani usporiadali 169 stretnutí s množstvom inštitúcií naprieč celým Slovenskom s cieľom prehĺbiť spoluprácu pri ochrane detí, pre zamestnancov partnerských organizácií pripravili 92 odborných seminárov zameraných aj na riziká a hrozby internetu a sociálnych sietí. A popritom sa naši zamestnanci v roku 2024 spolupodieľali na stovkách preventívnych a osvetových aktivitách zameraných na deti, ktoré boli zamerané aj na kyberšikanu a internetovú bezpečnosť,“ dodal Peter Ormandy.

Na podporu bezpečného a zodpovedného používania online technológií pod názvom Deň bezpečnejšieho internetu sa upozorňuje už od roku 2004.

Národné projekty Spoločne za detstvo bez násilia pre všetky detiPrevencia a eliminácia násilia a sociálneho vylúčenia prostredníctvom národných liniek pomoci sa realizujú vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.

https://eurofondy.gov.sk/

 



Médiá

Dátum vytvorenia stránky: 12.02.2025

Tlačiť