OPAKOVANÉ INFEKCIE V DETSKOM VEKU

Opakované infekcie v detskom veku

 

  1. Moje dieťa je stále choré, je to normálne ?

Väčšinou Vaše dieťa netrpí závažným ochorením a opakované infekcie len znamenajú, že dieťa si „buduje“ imunitu. Časť imunity máme vrodenú, časť imunity posilní očkovanie, ale veľká časť imunity sa potrebuje „natrénovať“ a byť chorý neznamená problém. Na druhej strane existuje malá skupina detí, ktoré môžu mať poruchu imunity alebo nejaké chronické ochorenie a preto sú často choré.

 

  1. Ako vyzerajú bežné infekcie?

Hlavne po 2. roku života a po nástupe do kolektívneho zariadenia je dieťa zvýšene vystavené rôznym druhom vírusov a infekcií. Za bežné infekcie sa pokladajú také ochorenia, ktoré prídu náhle, vyliečia sa bez komplikácií a následne je obdobie úplného zdravia. Pri lekárskom vyšetrení sa lekár zaujíma či okrem opakovaných infekcií je stav dieťaťa bez problémov a či dobre prospieva. Za primeranú chorobnosť lekári považujú 8 infekcií dýchacích ciest za rok u dieťaťa do 3 rokov. Nad 3 roky je to 6 infekcií za rok. Je bežné, ak je dieťa častejšie choré v zimných mesiacoch.

 

  1. Aké typy infekcií si vyžadujú špeciálne vyšetrenia ?

Ide v prvom rade o infekcie atypické, ťažké alebo pretrvávajúce. Infekcie iných častí tela ako dýchacieho systému (napr. zápal kĺbov). Opakované infekcie s tvorbou hnisavého ložiska (pyogénne). Špeciálne vyšetrenia sú vhodné keď je chorobnosť vyššia ako priemer t.j. 8 a viac u detí do 3 rokov alebo 6 a viac u detí nad 3 roky. Podozrenie vzbudzuje aj viac ako 1 respiračná infekcia za mesiac v období od októbra do februára alebo viac ako 3 infekcie dolných dýchacích ciest (zápal priedušiek, zápal pľúc) za rok.

 

  1. Aké faktory okrem chorôb môžu vplývať na zvýšenú chorobnosť?

Na chorobnosť vplýva množstvo okolností. Napríklad až 75% detí má po zaradení do kolektívu opakované infekcie dýchacích ciest. Súvisí to s vystavením dieťaťa množstvu nových infekčných pôvodcov. Skoré začlenenie dieťaťa do kolektívu môže urýchliť dozrievanie imunity. Na druhej strane to ale spôsobí zvýšenú chorobnosť. Zvýšená chorobnosť môže súvisieť so znečistením prostredia, pasívnym fajčením, veľký počtom členov domácnosti, predčasným narodením, krátkym dojčením, stresom, zvýšenou vlhkosťou v domácnosti a pod.

 

  1. Ktorí lekári sa zaoberajú opakovanými infekciami, poruchami imunity?

Časť vyšetrení a základnú liečbu má v kompetencii aj obvodný lekár. Z detských špecialistov sa venuje vysokej chorobnosti imunoalergológ a detský pľúcny lekár (pneumológ)

 

  1. Ako môžu rodičia sami posilňovať imunitu svojho dieťaťa?

Pomáha otužovanie, fyzická aktivita, pobyt na čerstvom vzduchu, očkovanie, dostatočne dlhé dojčenie, betaglukány, propolis, kravské kolostrum, rybí olej, vitamíny, zinok, selén, homeopatické lieky ...

 

  1. Aké iné ochorenia môžu súvisieť s vysokou chorobnosťou dieťaťa?

Poruchy imunity (imunodeficit)

Chronická infekcia v ušno-nosno-krčnej oblasti

Alergické choroby dýchacích ciest

Vrodená chyba srdca, dýchacích ciest

Cystická fibróza

Porucha funkcie riasiniek v dýchacích cestách

Cudzie teleso v dýchacích cestách

Gastroezofageálny reflux

Vypracoval: MUDr. Peter Truchlý, 02/2020

Použitá literatúra: M. Jeseňák et a: Recidivujúce infekcie dýchacích ciest a imunomodulácia u detí, 2012, Mladá fronta


 

Dátum vytvorenia stránky: 25.02.2020
späť
 



Úradné hodiny

Pondelok 8:00-12:00
13:00-15:00
Utorok 8:00-12:00
13:00-15:00
Streda 8:00-12:00
13:00-17:00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 8:00-12:00

Bezplatné právne služby

Mesto Považská Bystrica 

každú STREDU poskytuje

BEZPLATNÚ PRÁVNU SLUŽBU

od 14.00 do 17.00 hod.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť v klientskom centre mestského úradu na prízemí.

Chcem sa poradiť /
Chcem podať podnet

viac