Občan
Evidencia na úrade (ako, kde a kedy sa zaevidovať), aké informácie poskytuje úrad uchádzačovi o zamestnanie.
Zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po ukončení strednej/vysokej školy je dobrovoľné, t.j. nehovoríme o povinnosti, ale o možnosti stať sa evidovaným uchádzačom o zamestnanie.
U absolventov vysokých škôl sa za ukončenie sústavnej prípravy na povolanie považuje deň vykonania štátnej záverečnej skúšky. Ak si absolvent vysokej školy podá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 10 kalendárnych dní od vykonania štátnej skúšky, úrad ho zaradí do evidencie odo dňa nasledujúceho po vykonaní skúšky. Ak to však nestihne v tejto lehote, úrad zaradí do evidencie uchádzačov o zamestnanie absolventa odo dňa osobného podania žiadosti.
Sústavná príprava občana na povolanie začína u študentov vysokých škôl dňom zápisu na vysokú školu.
V prípade, ak si absolvent I./II. stupňa vysokej školy podá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po vykonaní štátnej záverečnej skúšky, úrad zaradí takéhoto občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie, pričom neprihliada na skutočnosť, či občan má alebo nemá podanú žiadosť, resp. prihlášku na vysokoškolské štúdium II./III. stupňa vysokej školy.
Po prijatí na vysokoškolské štúdium II./III. stupňa je uchádzač o zamestnanie povinný predložiť úradu rozhodnutie o danej skutočnosti a potvrdenie o zápise na štúdium. Následne úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom zápisu na vysokú školu.
Výnimkou je situácia, ak sa zápis na štúdium na vysokej škole uskutoční pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má začať jeho štúdium, t.j. výnimkou je situácia, ak sa zápis uskutoční pred 1. septembrom. V takomto prípade sa uchádzač o štúdium stáva študentom od začiatku tohto akademického roka, t.j. 1 septembrom, avšak pri sledovaní podmienky, že do 15. augusta pred začatím tohto akademického roka neoznámi písomne vysokej škole, že svoj zápis ruší.
V prípade, ak bude absolvent I./II stupňa vysokej školy súvisle pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu na II./III. stupni vysokej školy (bude automaticky prijatý na ďalší stupeň vysokoškolského štúdia, bez povinnosti absolvovať prijímací pohovor), úrad takéhoto občana nezaradí do evidencie uchádzačov o zamestnanie, nakoľko obdobie od získania vysokoškolského vzdelania I. stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium II. stupňa alebo od získania vysokoškolského vzdelania II. stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium III. stupňa , ak zápis na vysokoškolské štúdium II. stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie I. stupňa, alebo ak zápis na vysokoškolské štúdium III. stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie II. stupňa sa považuje za sústavnú prípravu občana na povolanie.
Absolventovi strednej školy stačí podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do 10. septembra daného kalendárneho roku, nakoľko aj preňho platí 10 dňová lehota, ale absolvent strednej školy je považovaný za nezaopatrené dieťa do 31. augusta a rodičovi ešte za toto obdobie patrí prídavok na dieťa. Absolvent strednej školy si však žiadosť môže podať aj skôr, bezprostredne po vykonaní maturitnej skúšky, ak o to má záujem. Aj v takomto prípade rodičovi patrí prídavok na dieťa najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole.
V prípade, ak bude absolvent strednej školy pokračovať v štúdiu na vysokej škole, t.j. ak si podal prihlášku na štúdium na vysokú školu, žiadosť o zaradenie do evidencie mu stačí podať do 10. septembra, ale len v prípade, ak na štúdium nebol prijatý. Ak na vysokoškolské štúdium prijatý bol, úrad ho do evidencie nezaradí.
Ak si absolvent nepodá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie v zákonom stanovenej lehote, je považovaný za dobrovoľne nezamestnaného, z čoho mu vyplýva zákonná povinnosť hradiť si povinné zdravotné poistenie resp. doplatiť si alikvotnú časť.