Informácie v oblasti VPM, plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so ZP, poskytnutia predchádzajúceho súhlasu na rozviazanie pracovného pomeru a štátnozamestnaneckého pomeru s občanom so ZP, vydávania povolení na zamestnanie štátnym príslušníkom tretích krajín, hromadného prepúšťania, EURES
Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím
Aké povinnosti má zamestnávateľ pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím?
Zamestnávateľ je v zmysle zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon") pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím (ďalej len „občan so ZP“)povinný:
Zamestnávateľ je povinný preukázať plnenie povinného podielu počtu zamestnancov so ZP na celkovom počte svojich zamestnancov (priemerný počet zamestnancov za kalendárny rok) za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca na tlačive predpísanom ústredím.
Zamestnávateľ doručuje Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na úrad, v ktorého územnej pôsobnosti sa nachádza sídlo zamestnávateľa, resp. sídlo jeho organizačnej zložky do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Zamestnávateľ má v zmysle zákona právo plniť povinný podiel zamestnávania občanov so ZP nasledovnými spôsobmi:
1.1. Zamestnávaním občanov so ZP
Občan so ZP na účely zákona je občan uznaný za invalidného podľa § 71 zákona o sociálnom poistení. Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu schopnosti (viac ako 40%) vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. (To znamená, že musí ísť o invalidného občana prehodnoteného minimálne na 41%. Nie o občana, ktorý má len vydaný preukaz ZPS, posudok, resp. rozhodnutie o miere funkčnej poruchy vydané Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.)
Pri zamestnávaní občana so ZP, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70%, si na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so ZP podľa § 63, ods. 1 písm. d) zákona započítava, ako keby zamestnával troch občanov so ZP.
1.2. Náhradné spôsoby plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so ZP:
a) zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie občanov so ZP
b) úhradou odvodu
c) vzájomnou kombináciou predchádzajúcich spôsobov a zamestnávania podľa § 63 ods. 1 písm. d) zákona
a) zamestnávateľ môže zadať zákazku:
Zákazka - dodanie tovaru alebo poskytnutie služieb s peňažným plnením realizovaná medzi zamestnávateľom, ktorý si ňou plní povinnosť zamestnávania občanov so ZP vo výške povinného podielu a chránenou dielňou alebo chráneným pracoviskom alebo občanom so ZP, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
Tovar – výrobok zhotovený chránenou dielňou alebo chráneným pracoviskom alebo občanom so ZP, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
Služba – je poskytovaná chránenou dielňou alebo chráneným pracoviskom alebo občanom so ZP, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.
Zamestnávateľ na započítanie jedného občana so ZP zadáva zákazku alebo odoberá výrobky, alebo služby v rozsahu 0,8 násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom zamestnávateľ povinnosť zamestnávať povinný podiel počtu občanov so ZP plní.
Ak chránená dielňa alebo občan so ZP, ktorý prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, realizujú činnosti spojené s nákupom a predajom výrobkov, ktoré nezhotovujú, sa zamestnávateľovi, ktorý odoberá takéto výrobky, započítava 10 % peňažného plnenia bez započítania dane z pridanej hodnoty (uvedené sa vylučuje pri chránenom pracovisku).
Na účely náhradného plnenia realizovaného chránenou dielňou, alebo chráneným pracoviskom sa akceptujú činnosti, na ktoré bolo úradom priznané postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska v súlade s § 55 zákona.
Zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, započítava do ceny zákazky aj daň z pridanej hodnoty. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty nezapočítava do ceny zákazky daň z pridanej hodnoty vo výške, v akej mu vznikne nárok na jej odpočítanie.
Preukazovanie náhradného spôsobu plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so ZP pri zadaní zákazky:
Náhradný spôsob plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so ZP zamestnávateľ preukazuje najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Ďalej je potrebné doložiť nasledovné doklady preukazujúce náhradné plnenie:
1. fotokópiu dokladu o zadaní zákazky (objednávka, resp. zmluva)
2. fotokópiu dokladu o zaplatení (faktúra, výpis z bankového účtu, príjmový a výdavkový pokladničný doklad)
3. potvrdenie pre zamestnávateľa
4. ďalšie doklady preukazujúce zadanie zákazky – rozpis tovarov podľa § 64 zákona o službách zamestnanosti, dodacie listy
5. doklady preukazujúce oprávnenosť realizovať zákazky podľa § 64 zákona – fotokópia dokladu o priznaní postavenia chránenej dielne, fotokópia dokladu o priznaní postavenia chráneného pracoviska, výpis z obchodného registra, výpis zo živnostenského registra, fotokópia živnostenského listu, fotokópia rozhodnutia, alebo oznámenia Sociálnej poisťovne, alebo posudku útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu (zákon č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov) v prípade fyzickej osoby, ktorá je občanom so ZP.
b) odvod za nepnenie povinného podielu zamestnávania občanov so ZP:
Zamestnávateľ, ktorý nezamestnáva určený povinný podiel počtu občanov so ZP na celkovom počte svojich zamestnancov podľa § 63 ods. 1 písm. d), je povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so ZP odvod vo výške 0,9 násobku celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý zamestnávateľ tento odvod odvádza. Výsledná suma vypočítaná podľa predchádzajúcej vety sa zaokrúhľuje na euro nadol.
Hromadné prepúšťanie
Spolupráca pri riešení hromadného prepúšťania
Kedy vzniká hromadné prepúšťanie?
(t.j., zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách)
alebo ak sa pracovný pomer skončí iným spôsobom z dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca, počas 30 dní:
a) najmenej s desiatimi zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva viac ako 20 zamestnancov a menej ako 100 zamestnancov,
(t.j., že zamestnávateľ zamestnáva od 21 do 99 zamestnancov a rozväzuje pracovný pomer najmenej s desiatimi zamestnancami)
b) najmenej s 10% zamestnancov z celkového počtu zamestnancov u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 100 a menej ako 300 zamestnancov,
(t.j., že zamestnávateľ zamestnáva od 100 do 299 zamestnancov vrátane a rozväzuje pracovný pomer najmenej s 10% zamestnancov
c) najmenej s 30 zamestnancami u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 300 zamestnancov.
(t.j., že zamestnávateľ zamestnáva od 300 zamestnancov a viac a rozväzuje pracovný pomer najmenej s 30 zamestnancami)
Kde nahlasuje zamestnávateľ hromadné prepúšťanie?
Na koho sa nevzťahuje hromadné prepúšťanie?
Do celkového počtu zamestnancov sa ku dňu oznámenia o hromadnom prepúšťaní nazapočítavajú zamestnanci pracujúci na dobu určitú. Ak sa však pracovný pomer takéhoto zamestnanca skončí z organizačných dôvodov skôr ako uplynie doba, na ktorú bol pracovný pomer uzatvorený, zamestnanec sa započíta do celkového počtu zamestnancov.
Ako prebieha hromadné prepúšťanie?
Doručenie písomnej informácie o hromadnom prepúšťaní na úrad:
Doručenie písomnej informácie o výsledku prerokovania na úrad:
Zamestnávateľ po prerokovaní hromadného prepúšťania so zástupcami zamestnancov je povinný v zmysle §73 ods.4 Zákonníka práce predložiť písomnú informáciu o výsledku prerokovania zástupcom zamestnancov a úradu, práce sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode je sídlo zamestnávateľa alebo časti zamestnávateľa, ktorá realizuje hromadné prepúšťanie.
Skrátenie lehoty na prepúšťanie ohrozených zamestnancov:
Poskytovanie služieb pre ohrozených zamestnancov:
a.) podania si žiadosti o zaradenie do evidencie záujemcov o zamestnanie (ZoZ)
b.) voľných pracovných miestach a strategických investoroch
c.) podmienkach zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie
d.) postupe vybavenia si dávky v nezamestnanosti alebo dávky v hmotnej núdzi
e.) stave a vývoji na trhu práce
f.) možnostiach pracovnej mobility,
g.) účasti na nástrojoch aktívnych opatrení trhu práce
Mesačné sledovanie údajov o prepúšťaných zamestnancoch:
Zamestnávateľ informuje úrad vždy po uplynutí kalendárneho mesiaca o počte a štruktúre prepustených zamestnancov v rámci hromadného prepúšťania.
Ukončenie procesu hromadného prepúšťania zamestnávateľ oznámi úradu na predpísanom tlačive.
Rozviazanie pracovného pomeru s občanom so ZP
V zmysle § 66 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Príslušný na konanie v predmetnej veci je úrad, v obvode ktorého má sídlo zamestnávateľ, resp. úrad, kde má sídlo jeho organizačná zložka, ktorá je však samostatným právnym subjektom a má kompetenciu v uvedenej veci konať. Tento súhlas sa nevyžaduje ak ide o výpoveď danú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok alebo z dôvodov ustanovených v §63 ods. 1 písm. a) a e) Zákonníka práce:
1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce
Rozhodnutie o udelení alebo neudelení predchádzajúceho súhlasu vydáva príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v prípadoch, keď sa jedná o občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 zákona č. 5/2004Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov(ďalej zákon o službách zamestnanosti). § 9 ods. 1 – občan so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti je občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu (§ 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z.z., Zákon č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) Postup úradu pri rozhodovaní:
Žiadosť o predchádzajúci súhlas na rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 66 Zákonníka práce s občanom so zdravotným postihnutím musí byť písomne doručená na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny s uvedením výpovedného dôvodu (§), pre ktorý sa má pracovný pomer so zamestnancom skončiť.
K žiadosti o predchádzajúci súhlas na rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou s občanom so zdravotným postihnutím sa v prípade výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce prikladajú aj nasledovné doklady:
K žiadosti o predchádzajúci súhlas na rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou s občanom so zdravotným postihnutím sa v prípade výpovedného dôvodu podľa § 47 zák. 400/2009 Z.z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov prikladajú aj nasledovné doklady:
|
Pondelok | 8:00-12:00 13:00-15:00 |
Utorok | 8:00-12:00 13:00-15:00 |
Streda | 8:00-12:00 13:00-17:00 |
Štvrtok | nestránkový deň |
Piatok | 8:00-12:00 |